Hołd bohaterom
Dzisiaj, 20 marca 2019 r. (środa) w 77. rocznicę zbrodni "Pod Wałką" w Cieszynie uczczono pamięć 24 bohaterów, którzy 20 marca 1942 roku zginęli z rąk hitlerowskiego okupanta.
W uroczystym Apelu uczestniczyły m.in.:
Władze Powiatu Cieszyńskiego oraz Miasta Cieszyna, Radni Powiatu i Miasta, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych, służb mundurowych, a także młodzież. Pod pomnikiem wygłoszono okolicznościowe przemówienia, delegacje złożyły kwiaty, odśpiewano Hymn Państwowy oraz Rotę.
Bohaterami straconymi Pod Wałką 77 lat temu byli: Józef Bolek z Godziszowa, Adolf Chlebek z Gutów, Józef Czepczor z Łyżbic, Alfons Fójcik z Cierlicka Górnego, Rudolf Gabzdyl z Pogwizdowa, Jan Gaszek z Godziszowa, Jan Halama z Wisły, Rudolf Heller z Brennej, Karol Jadwiszczok z Ligotki Kameralnej, Benedykt Kabiesz z Kaczyc Górnych, Rudolf Kozyra z Cieszyna, Jan Koźba z Czechowic, Jan Kuśnierz z Gutów, Leopold Leśniara z Poręby, Jan Martynek z Mostów koło Jabłonkowa, Paweł Morżoł z Bystrzycy, Karol Piechaczek z Cieszyna, Karol Przywara z Pogwizdowa, Rudolf Szostok z Wiślicy, Alojzy Szotkowski z Mostów koło Jabłonkowo, Józef Wałach z Wędryni, Alojzy Zuberek z Cieszyna i Alojzy Żebrok z Pogwizdowa.
Po zajęciu Śląska hitlerowski okupant zastosował w stosunku do miejscowej ludności polskiej metodę terroru i dyskryminacji. Jej formy były różne od wysiedlenia czy wywozu na przymusowe roboty do Rzeszy po areszt, zesłanie do obozu koncentracyjnego i egzekucje. Takich egzekucji było kilka, już we wrześniu 1939 miała miejsce pierwsza egzekucja w Krasnej. W przeddzień wiosny 20 marca 1942 roku hitlerowski okupant podczas publicznej egzekucji powiesił w cieszyńskim Lasku Miejskim 24 żołnierzy ZWZ AK. W historii zapisały się również egzekucje w Haźlachu(9.IX 1944) , Ustroniu ( 9.IX.1944), Cieszynie (1.V.1945). Za swą polskość ziemia cieszyńska zapłaciła obfitą daninę krwi. W czasie wojny w cieszyńskim zginęło 2815 osób, w tym z Cieszyna 737. Największe straty obok Cieszyna poniosły: Ustroń, Wisła, Brenna, Skoczów, Strumień i Zebrzydowice.
Od samego początku okupacji mieszkańcy podjęli aktywną walkę przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy. Do pierwszych antyniemieckich ugrupowań konspiracyjnych należały Organizacja Orzeł Biały oraz powołana do życia przez dr. Pawła Musiała i inż. Franciszka Kwaśnickiego Tajna Organizacja Wojskowa. Ugrupowania te zostały podporządkowane utworzonej w Warszawie jesienią 1939 r. organizacji wojskowej podziemia Służba Zwycięstwa Polski przekształconej w maju 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, który w 1942 został przekształcony w Armię Krajową. Na terenie powiatu cieszyńskiego działały pododdziały AK w Brennej i w Ustroniu oraz grupy w Strumieniu, Skoczowie i Istebnej.
Więcej aktualności
Bezpieczeństwo w czasie burz
Specjalistyczne szkolenia dla uczniów w ramach projektu unijnego
Szpital Śląski w Cieszynie na archiwalnych fotografiach – Spotkanie Szersznikowskie
Osoba z zespołem Aspergera - jakie mają szanse na rynku pracy w Polsce?
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO