Aktualności

wróć
Na ekranie laptopa widoczny nagłówek „FAKE NEWS” na czerwonym tle, sugerujący tematykę fałszywych informacji. Obok komputerowego ekranu stoi pojemnik z długopisami i ołówkami oraz geometryczna dekoracja. U dołu grafiki widnieje pytanie: „Jak walczyć z informacją/dezinformacją w trudnym wojennym okresie?” oraz herb Powiatu Cieszyńskiego.

Jak walczyć z informacją/dezinformacją w trudnym wojennym okresie?

28.03.2025

Choć wojny stale toczą się w różnych zakątkach świata, to od wielu lat bezpośrednia inwazja na inne państwo nie dotyczyła Polski w tak znaczącym stopniu, jak dzieje się to obecnie. Jako naród wzorowo zdajemy egzamin z człowieczeństwa, pomagając uchodźcom z Ukrainy – ale trzeba pamiętać, że wojna toczy się również w Internecie.

Logo programu edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem” z adresem strony www.nzb.pl. Pod logotypem widnieje informacja, że partnerem programu jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), którego niebieskie logo znajduje się poniżej.

Chcesz pomóc? Pamiętaj, aby weryfikować prawdziwość zbiórek pieniędzy

Zaczniemy od problemu, który bezpośrednio może uderzyć w Twoje finanse. Dezinformację wykorzystują cyberprzestępcy, którzy mają świadomość panujących teraz nastrojów społecznych i chęci społeczeństwa do finansowego wsparcia Ukrainy. Zakładają więc oni zbiórki pieniędzy, z których dochód rzekomo ma trafić na uchodźców. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać one prawdziwie, to służą do wyłudzania pieniędzy.

Podobnie trzeba uważać na wszelkie SMS-y, e-maile, wiadomości w social mediach czy telefony, w których dane instytucje (lub osoby podszywające się pod nie) oferują możliwość wsparcia finansowego dla Ukrainy. Przed kliknięciem w link przekierowujący do innej strony należy sprawdzić, jaki jest jej adres docelowy – jeśli tego nie zrobisz, możesz nieintencjonalnie pobrać złośliwe oprogramowanie.

Jak nie dać się oszukać, a dzięki temu realnie pomóc ofiarom wojny?

  • Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł i zawsze weryfikuj, jaki podmiot prowadzi akcję charytatywną.
  • Nie klikaj bezmyślnie we wszystkie linki do zbiórek udostępnianych w social mediach – masowe udostępnianie bez weryfikacji to siła napędowa cyberprzestępców.
  • Zawsze sprawdzaj adres URL strony, na którą zostaniesz przekierowany – szczególnie jeśli chodzi o płatność. Nie kieruj się tylko jej layoutem, ponieważ może on zostać skopiowany przez hakerów.

Codziennie spotykamy się z udostępnionymi tragicznymi obrazami z wojny – pomagajmy więc potrzebującym, ale pamiętajmy też, że to czas intensywnych działań hakerów. Niech więc emocje nie przeważają nad zdrowym rozsądkiem, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo.

Weryfikuj także informacje, jeszcze zanim przekażesz je dalej

Wojna trwa także w sieci – i o ile w poprzednim przykładzie nawiązaliśmy do "zwykłych" cyberprzestępców chcących wzbogacić się na tragedii, o tyle w kwestii informacyjnej trzeba uważać na prawdopodobne akcje rosyjskich służb. Przykładem jest oczywiście sytuacja z pierwszych dni agresji na Ukrainę, gdy w Polsce wiralowo rozprzestrzeniła się wiadomość o tym, że za kilka dni zabraknie paliwa na stacjach benzynowych. Informacja poszła w eter i to wystarczyło, aby ludzie masowo ruszyli do dystrybutorów.

Takie działania dezinformacyjne mają wprowadzać chaos, niepewność, nieufność oraz podziały w danym społeczeństwie. Z czasem może ich być więcej, dlatego trzeba wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Najważniejszą zasadą jest czerpanie informacji tylko ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie ważne w kontekście spraw związanych z cyberbezpieczeństwem są komunikaty publikowane przez takie podmioty jak CSIRT, KNF czy CERT. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli zauważysz podejrzaną aktywność w sieci, możesz zgłosić ją do weryfikacji poprzez formularz na stronie CERT.

Warto z pewną dozą sceptycyzmu podchodzić do wszystkich informacji, które nie są oficjalnie potwierdzone – nawet jeśli są masowo rozpowszechnione w mediach czy social mediach. Newsy nawiązujące do cyberbezpieczeństwa Polski w czasie wojny trzeba weryfikować na portalach, które od lat zajmują się tą tematyką. Są to na przykład: Zaufana Trzecia Strona, Niebezpiecznik czy Sekurak. Przy okazji chcemy polecić bezpłatne szkolenie zorganizowane przez Sekurak, które dotyczyło właśnie tematu dezinformacji i fake newsów oraz porad, jak je rozpoznawać

Pamiętaj, że sam masz wpływ na innych!

Rozpowszechnianie fake newsów można porównać do efektu kuli śnieżnej – początkowo informacja funkcjonująca tylko w określonym miejscu w sieci / grupie może dotrzeć do miliona osób. Choć sam nie zatrzymasz machiny dezinformacji, to jednak znacząco możesz ochronić siebie, swoją rodzinę czy znajomych przed jej konsekwencjami.

Social media są potężnym narzędziem i niestety bardzo przyczyniają się do rozpowszechniania fake newsów. Pamiętaj, aby uczyć osoby w Twoim otoczeniu o potencjalnych niebezpieczeństwach w sieci i sam rozsądnie korzystaj z opcji polubień czy udostępnień. Nie wzmagaj chaosu informacyjnego – nawet jeśli dany tweet czy post wydaje się, że jest w słusznej sprawie, wiralowe udostępnianie niesprawdzonych treści może zamazywać realny obraz konfliktu.

Szczególnie zwracaj uwagę na zdjęcia czy materiały wideo, które rzekomo pokazują daną sytuację. Bardzo często spotkasz się z materiałami, które pochodzą z ubiegłych lat lub zostały wykonane w zupełnie innym miejscu, ale pasują do kontekstu wojennego. W pierwszym dniu wojny bardzo popularny był film przedstawiający rosyjskie samoloty lecące bardzo nisko nad jednym z miast w Ukrainie – był to jednak film nakręcony dużo wcześniej podczas parady wojskowej. Oczywiście zwykłemu użytkownikowi bardzo trudno zweryfikować wszystkie napływające z frontu informacje i materiały, dlatego zachęcamy do wstrzemięźliwości w ich podawaniu dalej i skupieniu się na realnej pomocy uchodźcom, którzy bardzo jej potrzebują!

Chłodna głowa w Internecie to podstawa – szczególnie w obecnym czasie

Całe rozważania sprowadzają się więc do konkluzji, że najważniejszy jest dystans, odsunięcie emocji na bok i racjonalna ocena sytuacji. Machina dezinformacyjna polega na "zasypaniu" użytkownika tak dużą ilością informacji, często sprzecznych, że nie jest w stanie odróżnić on w każdym przypadku prawdy od fikcji. Z tego względu należy pamiętać o dozie sceptycyzmu w przyjmowaniu zarówno negatywnych, jak i pozytywnych nieoficjalnych komunikatów.

A jeśli pojawi się niepotwierdzona informacja, która będzie zachęcała do podjęcia jakiejś czynności (na przykład do wypłaty gotówki z bankomatów) – nie ulegaj presji! Ucz także osoby w swoim otoczeniu, jak zachować się w takiej sytuacji i dlaczego to tak ważne. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, zamiast podążać za tłumem.

Źródło: www.fingerprints.digital

***

Biuro Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor są inicjatorami Programu edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem i partnerami w module „Zarządzanie ryzykiem finansowym w biznesie i życiu osobistym”.

Więcej: TUTAJ i TUTAJ

 

 

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy