Aktualności

wróć
Zdjęcie przedstawia dwa znaki na ścianie budynku. Jeden to niebieski znak parkingowy z literą „P” i napisem „PARKING DLA KLIENTÓW”. Drugi to czerwona tablica z białym napisem „PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ w Cieszynie”, oznaczająca miejsce pomocy.

Pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

12.03.2025

Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy zadzwoni telefon albo dzwonek do drzwi. Jego dźwięk przerywający ciszę będzie jednak świadczył o tym, że ktoś potrzebuje pomocy. Nie za dzień czy tydzień, ale natychmiast. W jednym przypadku skończy się – na szczęście – na bezpośrednim kontakcie lub rozmowie telefonicznej, w innym trzeba będzie ruszyć w teren.

Od 1 marca Punkt Interwencji Kryzysowej działa pod nowym adresem – mieści się naprzeciwko Galerii Stela, w kamienicy przy ulicy Bobreckiej 25. Wcześniej miał siedzibę przy Bielskiej 92.

– Zmiany na plus są ogromne – podkreśla Sandra Długosz, interwent kryzysowy, pedagog, mediator. – Znajdujemy się w bezpośrednim sąsiedztwie galerii handlowej oraz węzła komunikacyjnego. Przede wszystkim jednak mamy dużo bardziej komfortowe warunki do pracy. Do naszej dyspozycji są trzy pomieszczenia. Jednocześnie jedna osoba może przyjmować osobę potrzebującą pomocy, druga załatwiać inne sprawy, a w trzecim mogą się odbywać zajęcia różnych grup. Jedna, korekcyjno-edukacyjna dla sprawców przemocy domowej, już działa. Myślimy nad utworzeniem kolejnych – zapewnia. Dodajmy, że grupy dla sprawców działają poza stałymi godzinach otwarcia PIK.

Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK) w latach 2025-2027 będzie prowadziło cieszyńskie Stowarzyszenie „PrzystańMY”. Zlecił mu to Powiat Cieszyński. Placówka jest czynna cztery razy w tygodniu: w poniedziałki od 1300 do 1600, we wtorki od 700 do 1200, środy od 700 do 1000, a piątki drzwi są otwarte w godz. 1100-2000.

Jak wyjaśnia Agnieszka Baszczyńska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, działalność PIK-u koncentruje się na specjalistycznym doradztwie, obejmującym w szczególności wsparcie psychologiczne i prawne. – Pomoc skierowana jest do osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych lub przedkryzysowych, m.in. takimi jak kryzysy emocjonalne i myśli samobójcze, doświadczenie przemocy, napaści lub gwałtu, skutki wypadków komunikacyjnych, katastrof i pożarów, konflikty rodzinne, trudności w relacjach partnerskich czy kryzysy związane z rozwojem osobistym – precyzuje Agnieszka Baszczyńska.

Chociaż PIK działa w określonych godzinach, telefon, pod który można zadzwonić (33 500 06 07) działa całą dobę. Zdarzają się także przypadki, że jego pracownicy ruszają w teren. Jest tak na przykład w przypadku zdarzeń masowych, ale i mniejszych, kiedy służby ratunkowe (policja, straż pożarna) zgłaszają potrzebę psychologicznego wsparcia.

Najgorsze są zawsze interwencje związane z dziećmi. Pamiętam do dziś, jak jechałam do 6-letniej dziewczynki, której ojciec górnik zginął w czasie katastrofy w kopalni. Albo pomoc dla rodziny, która właśnie straciła 4-miesięczne dziecko. To była śmierć łóżeczkowa – wspomina Sandra Długosz. Jak zauważa, pracownicy Punktu Interwencji Kryzysowej obserwują coraz więcej lęków społecznych, depresji, głównie u młodzieży ze szkół średnich. – Pośrednio teraz dopiero wychodzą pewne sytuacje po pandemii koronawirusa, która przecież miała miejsce już kilka lat temu. Niektórzy młodzi zostali zamknięci z osobami, które stosowały wobec nich przemoc, dlatego nie miały żadnej możliwości „odparowania”, wyrzucenia złych emocji, wyjścia na zewnątrz. Teraz to wszystko znajduje odbicie w postawach i zachowaniach niektórych osób – przyznaje ze smutkiem interwent kryzysowy.

Od początku pracy w nowej siedzibie pracownicy Punktu Interwencji Kryzysowej, wśród których znajdują się m.in. psycholodzy, psychoterapeuci, pedagodzy, pracownicy socjalni, odebrali już 50 telefonów, mają za sobą ponadto 30 spotkań twarzą w twarz z osobą potrzebującą pomocy oraz kilka wyjazdów w teren.

Chociaż PIK działa głównie z myślą o mieszkańcach Powiatu Cieszyńskiego, każdy znajdzie pomoc. Wyjaśnia Agnieszka Baszczyńska: „Jego ścisła współpraca z instytucjami pomocy społecznej oraz służbami ratunkowymi umożliwia kompleksowe wsparcie mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Wsparciem Punktu mogą zostać objęte również osoby w kryzysie przebywające na terenie naszego Powiatu a nie będące jego mieszkańcami, w przypadku zdarzeń masowych”.

Od 1 marca Punkt Interwencji Kryzysowej mieści się przy ulicy Bobreckiej 25.

Sandra Długosz i inni pracownicy oraz współpracownicy mają tutaj dogodne warunki do pracy.

 

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy