Tradycja i przedsiębiorczość profilem spotkań z absolwentami ZSGH
13 lutego 2025 roku w murach naszej szkoły gościliśmy absolwentów ZSGH z roku 2015 - Pawła Grzyba, 2011 - Andrzeja Kosa oraz 2009 – Piotra Kosa. I choć od ich pobytu w szkole minęło dziesięć, a nawet piętnaście lat, to ich sukcesy w rozwoju własnych biznesów są imponujące, a tym bardziej cenne, bo wynikające z ich młodzieńczych pasji i talentów.
13 lutego w ramach Dnia Otwartego zatytułowanego ZSGH — źródłem tradycji i przedsiębiorczości — obecni uczniowie technikum mogli spotkać się ze swoimi starszymi kolegami, by poznać ich edukację zawodową, prowadzącą do niezwykłej kariery.
O godzinie 8.00 zebraliśmy się na świetlicy szkolnej, by w obecności dyrekcji, nauczycieli i uczniów – wysłuchać wystąpienia Pawła Grzyba, który tradycję ludową Śląska Cieszyńskiego oraz Beskidu Śląskiego – uczynił drogą rozwoju zawodowego. Paweł opowiadał o swojej przygodzie z tradycją, muzyką, gwarą i folklorem, która przerodziła się w pasję, a następnie sposób na życie. Już w szkole podstawowej, a następnie w gimnazjum, brał udział w konkursach gwarowych. Gwara stanowiła dla niego naturalny i piękny sposób komunikowania się, choć nie wszyscy rówieśnicy to rozumieli.
Ale Paweł Grzyb się nie zrażał, dlatego, gdy słowo zostało okraszone muzyką – powstały pierwsze kapele ludowe, gdy jeszcze był uczniem Technikum. Wtedy też postanowił, iż będzie utrzymywał się z zawodowego grania. Droga młodego muzyka przedsiębiorcy nie była łatwa, ale pasja, determinacja i talent doprowadziły do powstania obecnej firmy BESKIDZCY ZBÓJE. Teraz działalność firmy stanowią nie tylko występy kapeli góralskiej, ale także biesiady góralskie, imprezy z gawędziarzem ludowym, inscenizacje napadu zbójnickiego jako atrakcyjnego eventu oraz warsztaty dla dzieci. Dla rozwoju regionalnej kapeli istotna jest także infrastruktura hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna Beskidów, którą poprzez kulturę można jeszcze bardziej uatrakcyjnić. Edukacja w ZSGH – czas praktyk oraz kursów (barista, sommelier), tworzenia pierwszych – teoretycznych wówczas – biznesplanów, poznawania turystyki i działalności artystycznej w licznych spektaklach szkolnych, stanowiły dla Pawła czas rozwoju, który przez ciężką pracę i wierność pasji – zaowocował prowadzeniem własnej działalności gospodarczej
o rozpoznawalnym już dziś logotypie.
Mała ojczyzna oraz kultura ludowa to spoiwo generacyjnego spotkania ludzi, którzy manifestują przywiązanie do gwary i góralszczyzny. Pan Lubomir Špila – to twórca gawęd ludowych (m.in. „Jak żech szeł z krowóm do byka”, „Wiesieli u Skały”, „Jak ujec chodził na zolyty”, „Gawynda z Uhlorów pod Baranióm” – opublikowanych w „Kalendarzu 2025 z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa”), który pisał też teksty dla Pawła Grzyba na konkurs gwarowy „Po obu stronach Olzy”, propagator konkursów gwarowych w ZSGH. Pan Andrzej Suszka to piewca góralszczyzny, inicjujący spotkania ludzi pióra, baców i twórców ludowych. Sam za cel działalności kulturalnej stawiający sobie propagowanie góralszczyzny i pisanie o literaturze w języku ludowym („Literackie dziedzictwo Śląska” - „Kalendarz 2025 z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa”), prywatnie Pan Cogito – nieustający w krzewieniu myśli wszelakich. Paweł Grzyb twórczo rozśpiewuje nasz region i uczy najmłodszych tradycji ludowych, a uczniowie 4 EG (Maksymilian Legierski, Rafał Matuszny i Michał Pajestka) idą w jego ślady, tworząc jednak swoją historię rozwoju talentu i muzycznego powołania.
W godzinach przedpołudniowych, tym razem na stołówce szkolnej, uczniowie klas drugich wraz
z nauczycielami mieli przyjemność wysłuchać prelekcji Piotra i Andrzeja Kosów. Bracia pochodzą z małej miejscowości w województwie śląskim, dlatego wybór szkoły z internatem nie był przypadkowy. Piotr aplikował do ZSGH w 2005 roku zachęcony możliwością odbycia praktyk zagranicznych. Już w pierwszej klasie zainteresował się barmaństwem i techniką flair, a pod okiem starszych kolegów i nauczycieli opanował tę sztukę do perfekcji. Zachęcił młodszego brata, aby również został uczniem Technikum i podzielił jego zainteresowania. Bracia Kos są doskonałym przykładem jak młodzieńcza pasja stała się sposobem na życie i przerodziła się w sukces zawodowy. Andrzej i Piotr są laureatami ponad 50 konkursów barmańskich, zdobyli tytuł Najlepszego Duetu Barmańskiego 2014 Roku, wykonali ponad 700 pokazów barmańskich w Polsce i w Europie, obsłużyli ponad 1000 imprez i eventów barmańskich. Bracia Kos wystąpili w popularnych programach telewizyjnych, m.in. w "Mam Talent", w którym otrzymali 3xTAK i nawiązali poważne kontakty biznesowe. Ponadto stworzyli autorski program szkoleniowy "Ja za Barem" oraz kilka niezależnych biznesów i projektów. Są również bardzo aktywni w social mediach, promując aktywny tryb życia. Obecnie bracia Kos prowadzą palarnię kawy, herbaciarnię oraz browar czaniecki pod wspólną nazwą GRUPA Buena — od lat budując markę, która łączy najwyższą jakość z lokalnymi tradycjami. Panowie podzielili się z młodzieżą swoimi spostrzeżeniami na temat drogi do kariery. Podkreślili, żeby osiągnąć sukces, należy wypracować w sobie odpowiedzialność, zdeterminowanie, ambicję oraz zaangażowanie, jednak najważniejsze są samodzielność i ciężka praca.
Spotkania z absolwentami to niebywała okazja dla uczniów, aby zdobyć cenne rady od starszych kolegów oraz inspirację do kształtowania swojej własnej, świetlanej przyszłości. My — nauczyciele, z dumą patrzymy na sukcesy naszych absolwentów i otwieramy serca, goszcząc ich po latach w murach naszej szkoły.
Więcej aktualności
Bezpieczeństwo w czasie burz
Specjalistyczne szkolenia dla uczniów w ramach projektu unijnego
Szpital Śląski w Cieszynie na archiwalnych fotografiach – Spotkanie Szersznikowskie
Osoba z zespołem Aspergera - jakie mają szanse na rynku pracy w Polsce?
Szybkie menu
Powiat na mapie
43-460 Wisła
43-410 Zebrzydowice
Gminy:
Kategorie:
- PROJEKTY UNIJNE
- POWIATOWE INSTYTUCJE KULTURY
- POZOSTAŁE INSTYTUCJE KULTURY I ORGANIZATORZY IMPREZ
- SZPITALE
- SZKOŁY
- SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE
- PORADNIE
- DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
- DOMY DZIECKA
- INNE
- POGOTOWIE RATUNKOWE
- INSPEKCJE, STRAŻE
- POLICJA
- STAROSTWO POWIATOWE W CIESZYNIE
- APTEKI
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA NA TERENIE POWIATU CIESZYŃSKIEGO