Aktualności

wróć
Obraz przedstawia młodą, uśmiechniętą dziewczynę z długimi blond włosami, trzymającą w jednej ręce wachlarz banknotów dolarowych, a w drugiej smartfon. Jej wyraz twarzy sugeruje radość i ekscytację. Tło ma ciepły, pastelowy odcień żółtego, który kontrastuje z jasnym swetrem nastolatki. Na dole umieszczono napis „Pogadajmy o kasie, czyli finanse oczami nastolatków” w pogrubionym, nowoczesnym kroju pisma.

Pogadajmy o kasie, czyli finanse oczami nastolatków

25.02.2025

Czy nastolatki w Polsce znają wartość pieniądza? Jak zarządzają swoimi finansami? I czy prawidłowo rozmawiamy z nimi o pieniądzach? Raport „Pogadajmy o kasie” przygotowany przez mBank dostarcza odpowiedzi na te pytania, rzucając światło na postawy finansowe polskiej młodzieży i ich rodziców. Wyniki tego badania to swoiste spojrzenie na nasze codzienne podejście do pieniędzy oraz na wyzwania związane z edukacją ekonomiczną.

Jednym z głównych wniosków płynących z badania jest fakt, iż wiedza ekonomiczna jest niezwykle ważna w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie. Jak prezentuje się jej poziom? Otóż blisko połowa rodziców nie potrafi ocenić swojej własnej wiedzy w zakresie finansów, natomiast około 40% jest przekonanych, że ma ją na dobrym poziomie. Co do nastolatków – co czwarty twierdzi, że ma wystarczającą wiedzę ekonomiczną, aby móc wesprzeć swoich rodziców.

Czy pieniądze są naprawdę aż tak istotne w naszym życiu? Z raportu możemy dowiedzieć się, że jedną z podstawowych przyczyn konfliktów na tle finansowym w domach jest brak pieniędzy. Co więcej, nastolatki częściej niż ich rodzice uważają, że pieniądze faktycznie dają szczęście w życiu. Te informacje uświadamiają nam, że skuteczna edukacja ekonomiczna może być odpowiedzią na wiele problemów, a także jest w stanie poprawić nasz komfort psychiczny.

Finanse to temat, który jest poruszany w domach nastolatków – 74% badanych deklaruje,
że w ich domach wszyscy domownicy rozmawiają o finansach, a 80% nastolatków twierdzi,
że może otwarcie rozmawiać o finansach z bliskimi. „Takie środowisko sprzyja bardziej świadomemu podejmowaniu decyzji finansowych, a także edukacji, co może pozytywnie wpłynąć na ich przyszłość. Uwagę zwraca również to, że nastolatki w większości czują, że rodzice traktują ich sprawiedliwie pod kątem finansów” – komentuje Weronika Basa, młodsza specjalistka ds. inicjatyw klientowskich w mBank.

65% nastolatków twierdzi, że potrafi zarządzać własnym budżetem. W jaki sposób to robią? Przede wszystkim korzystają z aplikacji mobilnej swojego banku czy serwisu bankowości internetowej (40%). Co ciekawe, tradycyjne skarbonki wcale nie odeszły do lamusa – 35% nastolatków deklaruje, że korzysta z takiej formy oszczędzania, natomiast 12% ankietowanych powierza swoje pieniądze dorosłym. Czy oszczędzanie jest według nich łatwe? Otóż blisko połowa dorosłych twierdzi, że potrafi oszczędzać, gdzie w przypadku nastolatków taką odpowiedź wskazało jedynie 35% badanych. Średnie, miesięczne oszczędności rodziców to około 1000 złotych, natomiast w przypadku nastolatków w wieku 13-16 lat mówimy o kwocie około 150 złotych, a starszych – około 200 zł miesięcznie.

Młodzież dostrzega także wartość pracy. Aż 39% nastolatków  podejmowało już zarobkową działalność – od drobnych prac sąsiedzkich, po poważniejsze zajęcia, jak praca w kawiarniach czy sprzedaż rękodzieł. Takie dane na pewno napawają optymizmem.

W raporcie możemy znaleźć również niezwykle ciekawą typologię, która dzieli nastolatków na cztery grupy według ich postaw finansowych:

  • Hedoniści, którzy wydają pieniądze na bieżące przyjemności,
  • Pasjonaci, oszczędzający na swoje zainteresowania,
  • Oszczędni, gromadzący środki „na wszelki wypadek”,
  • Ekstrawertycy, którzy wydatkami podkreślają swój styl życia.

Raport „Pogadajmy o kasie” to niezwykle cenne źródło wiedzy, które pokazuje, jak ważna jest edukacja finansowa już od najmłodszych lat. Młodzi są ciekawi świata finansów i coraz lepiej radzą sobie z zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Jednocześnie wciąż potrzebują wsparcia – zarówno od rodziców, jak i ze strony systemu edukacyjnego. Rozmowy o finansach w rodzinach budują zaufanie i rozwijają zdrowe nawyki, które są niezwykle ważne, gdy mowa o prawidłowym zarządzaniu finansami. Jednak braki w edukacji szkolnej i nierówne kompetencje dorosłych wciąż są wyzwaniem. Z raportu wynika, że aż 63% rodziców i 62% młodzieży uważa edukację finansową w szkołach za niewystarczającą. Tymczasem to właśnie wiedza zdobyta w młodym wieku pozwala unikać błędów w dorosłym życiu. Jak podkreślają eksperci –  szkoły i rodzice muszą działać wspólnie, aby wyposażyć młodych ludzi w niezbędne narzędzia i wiedzę. Tylko wtedy młodzież będzie gotowa na wyzwania, jakie niesie współczesny świat finansów.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z pełną wersją raportu „Pogadajmy o kasie”.

 

***

Tekst powstał w ramach projektu edukacyjnego „Porwani Przez Ekonomię”.

Więcej o projekcie na stronie www.porwaniprzezekonomie.pl.

 Logo składa się z eleganckiego, ciemnoniebieskiego napisu, który łączy dynamiczny, odręczny styl z nowoczesną, prostą typografią. Po lewej stronie widnieje stylizowany skrót, natomiast prawa część zawiera formalną nazwę inicjatywy wraz z dodatkowym opisem w mniejszym rozmiarze. Całość prezentuje profesjonalny i edukacyjny charakter, podkreślając sektorowy wymiar programu. Logo przedstawia dynamiczną grafikę złożoną z kilku słupków symbolizujących wykres wzrostu, nad którymi unosi się czerwona strzałka skierowana ku górze. Obok wykresu umieszczony jest napis „Porwani przez Ekonomię” zapisany odręcznym, lekko pochylonym fontem w kolorze granatowym. Całość sprawia wrażenie energii, edukacji i rozwoju w dziedzinie ekonomii.

 

 

Szybkie menu

Biuro Rzeczy Znalezionych Dyżury aptek na terenie powiatu cieszyńskiego Edukacja Szkoły, rekrutacje, nabory E-SESJA transmisje z sesji E-urząd ePUAP Geodezja Powiat Cieszyński Geoportal E-Usługi Herb Powiatu Cieszyńskiego Inspektor Ochrony Danych Internetowa rezerwacja terminów w Wydziale Geodezji Inwestycje w powiecie cieszyńskim Jakość powietrza Mapa monitoringu jakości powietrza Jak zastrzec dokumenty? Kompetencje Wydziałów Kultura Zabytki, wydarzenia kulturalne, dokumenty do pobrania Nagrody, wyróżnienia, odznaki Powiatu Cieszyńskiego Nieruchomości Sprzedaż nieruchomości Obsługa osób z niepełnosprawnościami w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ochrona zdrowia Szpital / Pogotowie ratunkowe Opieka okołoporodowa w powiecie cieszyńskim Organizacje pozarządowe ogłoszenia, zestawienie organizacji, linki Ostrzeżenia i komunikaty strona zostanie otwarta w nowej karcie Patronaty Starosty Cieszyńskiego Podgląd kolejki w Wydziale Komunikacji Pomoc Prawna Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie Pomoc Społeczna w Powiecie Cieszyńskim Programy dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych w powiecie cieszyńskim Projekt EFS Szkoły zawodowe strona zostanie otwarta w nowej karcie Projekty UE Realizacja projektów w ramach środków UE Promocja zdrowia "Przeciw Przemocy" projekt Radni Rady Powiatu Cieszyńskiego Rozkład jazdy autobusów w powiecie cieszyńskim Rejestracja Pojazdów Stan Kolejki Rzecznik Konsumentów Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Standardy Ochrony Małoletnich Sport nagrody i wyróżnienia, współzawodnictwo sportowe szkół Starostowie Cieszyńscy Strategia Rozwoju Elektromobilności w Powiecie Cieszyńskim Turystyka Wsparcie dla Ukrainy w powiecie cieszyńskim Zarządzanie kryzysowe

Powiat na mapie

Urząd Miejski w Cieszynie Rynek 1 43-400 Cieszyn
Urząd Miejski w Strumieniu Rynek 4 43-246 Strumień
Urząd Miejski w Skoczowie Rynek 1 43-430 Skoczów
Urząd Miasta Ustroń Rynek 1 43-450 Ustroń
Urząd Miejski w Wiśle Plac Bogumiła Hoffa 3
43-460 Wisła
Urząd Gminy Brenna ul. Wyzwolenia 77 43-438 Brenna
Urząd Gminy w Chybiu ul. Bielska 78 43-520 Chybie
Urząd Gminy Dębowiec ul. Katowicka 6 43-426 Dębowiec
Urząd Gminy Goleszów ul. 1 Maja 5 43-440 Goleszów
Urząd Gminy Hażlach ul. Główna 57 43-419 Hażlach
Urząd Gminy Istebna 43–470 Istebna 1000
Urząd Gminy Zebrzydowice ul. Ks. Antoniego Janusza 6
43-410 Zebrzydowice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie   Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Powiatowy Urząd pracy w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe - strona zostanie otwarta w nowej karcie Szpital Śląski - strona zostanie otwarta w nowej karcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego - strona zostanie otwarta w nowej karcie  Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - strona zostanie otwarta w nowej karcie
Pierwszy Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Drugi Certyfikat ISO w Starostwie Powiatowym w Cieszynie Facebook - strona zostanie otwarta w nowej karcie YouTube - strona zostanie otwarta w nowej karcie Cieszyńskie Travel - strona zostanie otwarta w nowej karcie PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W POWIECIE CIESZYŃSKIM Wsparcie dla Ukrainy